Showing posts with label Effective span. Show all posts
Showing posts with label Effective span. Show all posts

Tuesday, October 20, 2015

Chapter 10 (cont..5) - Second solved example on design of T-beams

In the previous section, we completed the design of a T-beam section. Now we will see another design problem:

Solved example 10.2
A room has internal dimensions 4000 x 14690 mm. (Figs.10.15 & 10.16) The walls of the room are of brick masonry 230 mm thick. The slab of the room has a thickness of 120 mm, and it rests on these outer walls and three equally spaced beams along the 4000 mm direction. The width of the web of these beams is 230 mm. The slab carries a Live load of 4.0 kN/m2. Assume wt of finishes as 1.3 kN/m2 in addition to the self weights. Assuming Fe 415 steel, design an interior beam of the room. Assume moderate exposure conditions.


Fig.10.15
3D view (The slab is not shown for clarity)
Solved example demonstrating the design of a reinforced concrete flanged beam or T beam using limit state method


Fig.10.16
Plan view

Solution:
The slab of this room is a continuous one, with four spans. We will find the effective span of the slab for each of these spans. The calculations are given below:
Calculation of effective spans:

For this problem, it is convenient to mention before hand that, each of the spans have their support widths less than it's ln/12 (∵ 3500/12 = 291.67). So while using the cl.22.2(b) of IS 456, we will not have to look to the portion below the magenta colored dashed line of the chart. (Fig.7a.4)

Total depth of the slab is 120mm. Assume dia. of main bars of slab = 8 mm and Cc = 30 mm. So effective depth d = 120 -30 -4 = 86 mm

First we will consider the end span. The calculations based on IS 456 is given below:
Clear span ln =3500 mm.
ln/12 = 3500/12 =291.67. So t1 < ln/12 & t2 < ln/12

As mentioned above, we only need the portion above the magenta colored dashed line for all spans of the beam. This is shown in the fig. below. This fig. is applicable to all the spans.

Fig.7a.4
Application of chart to end span

Now we calculate the following:
• c/c distance between the supports = 3500 +115 +115 =3730
• clear span + effective depth = 3500 +86 =3586
Effective span = leff = Lesser of the above = 3586 mm
Thus we calculated leff of the end span.

Now we will consider the second span. The calculations based on IS 456 is given below:
Clear span ln =3500 mm.
ln/12 = 3500/12 =291.67. So t1 < ln/12 & t2 < ln/12

Fig.7a.4 is applicable here also. Now we calculate the following:
• c/c distance between the supports = 3500 +115 +115 =3730
• clear span + effective depth = 3500 +86 =3586
Effective span = leff = Lesser of the above = 3586 mm

Thus we calculated leff of the second span. From the plan view, we can see that the continuous slab is symmetric. Thus all the spans have leff = 3586 mm.

The above calculated value is the effective spans in the long direction. We must calculate leff in the 4000 mm direction also:

The effective depth of the slab in this direction = 120 -30 -8 -4 =78 mm. An additional 8 mm is coming here because the layer of bars which take up the loads in the 4000 mm direction will be above the layer of bars which take up the load in the 3586 mm direction. So the effective depth will be less by an amount equal to one bar diameter. We will learn more details about this when we discuss Two-way slabs.

As the slab is simply supported in this direction, the effective span is the lesser of the following:

(a) clear span + effective depth = 4000 +78 =4078 mm
(b) c/c distance between the supports = 4000 +230 =4230 mm

So the effective span in this direction = 4078 mm

This completes all the calculations regarding 'effective spans' of the slab in our problem.

Next we have to calculate the effective span of the beam:
For this calculation, we will require the effective depth d. But in this problem, the depth of the beam is not given. So we will have to assume some preliminary dimensions for our beam. 

Let us adopt l/D ratio of 13. Where l is the clear span. So D= l/13 =4000/13 =307.7 mm. So the depth of the beam below the slab = 307.7 -120 =187.7 mm.  This can be rounded off to 200 mm. So D = 320 mm. Also we have bw =230 mm.

Now we have to do the checks that have to be done immediately after fixing the preliminary dimensions. These are given in 4.2, 4.3 and 4.4   

4.2: D/b ratio = 320/230 = 1.39. The recommended range is 1.5 to 2. If it is to be 1.5, D should be 1.5 x 230 =345 mm. So depth below slab =345 -120 =225. For ease of putting up the form work, we will adopt 250 mm. Thus we get D = 250 +120 =370 mm. Now D/b =370/230 =1.61. Hence OK.

4.3: l/D = 4000/370 = 10.81. This is greater than 2. So it is not a Deep beam

4.4• 60b = 60 x230 =13800. 
• 250b2/d = (250 x2302/320) =41328.125 (Assuming d = 370 -50 =320 mm)
Lesser of the above = 13800. The clear distance of 4000 mm available to the beam is less than 13800. Hence OK.

So we have done the three checks, and the preliminary D can be taken as 370 mm.   d can be taken as 370 -50 =320 mm. The beams are simply supported. So the effective span is the lesser of the following:
(a) clear span + effective depth =4000 +320 =4320 mm
(b) c/c distance between supports = 4000 +230 =4230 mm

So the effective span of the beam = 4230 mm. Thus we have completed all the effective length calculations. It may be noted that the above results will change if we change any of the dimensions of the beam later in this design process.

In the next section, we will calculate the loads coming on the beam.

PREVIOUS


            Copyright ©2015 limitstatelessons.blogspot.com - All Rights Reserved

Friday, January 10, 2014

Effective span example 5

In this section we will calculate the effective spans of the continuous slab shown in the fig.7e.1 below:

Fig.7e.1
Plan and elevation of continuous slab


From the fig., we can see that, in this problem, the supports have different widths. The outer two walls on either sides have a width of 200mm and the middle wall have a width of 230mm.

We will calculate the effective spans by the two different methods: The one based on Eurocode-2, and the other based on IS 456. For this problem, it is convenient to mention before hand that, each of the spans have their support widths less than it's ln/12. So while using the cl.22.2(b) of IS 456, we will not have to look to the portion below the magenta colored dashed line of the chart. (Fig.7a.4)

Also assume dia. of bottom bars = 10 mm and Cc = 30 mm
So effective depth d = 150 -30 -5 = 115 mm

First we will consider span AB. The calculations based on Eurocode-2 is shown in Table 7e.1 below:

Table 7e.1
Span AB, ln =2850
Support ASupport B
Type of supportNon-continuous supportContinuous support
Fig. to useFig.(a)Fig.(b)
h150150
t200200
ai = lesser of {h/2; t/2}7575
leff = ln + a1 +a2 =2850 +75 +75 =3000
The calculations based on IS 456 is given below:
Clear span ln =2850mm.
ln/12 = 2850/12 =237.50. So t1 < ln/12 & t2 < ln/12

As mentioned above, we only need the portion above the magenta colored dashed line for all spans of the beam. This is shown in the fig.7e.2 below. This fig. is applicable to all the spans.

Fig.7e.2
Application of chart to span AB

Now we calculate the following:
• c/c distance between the supports = 2850 +100 +100 =3050
• clear span + effective depth = 2850 +115 =2965
Effective span = leff = Lesser of the above = 2965mm

Thus we calculated leff of span AB using the two methods.

Now we will consider span BC. The calculations based on Eurocode-2 is shown in Table 7e.2 below:

Table 7e.2
Span BC, ln =3300
Support BSupport C
Type of supportContinuous supportContinuous support
Fig. to useFig.(b)Fig.(b)
h150150
t200230
ai = lesser of {h/2; t/2}7575
leff = ln + a1 +a2 =3300 +75 +75 =3450
The calculations based on IS 456 is given below:
Clear span ln =3300mm.
ln/12 = 3300/12 =275.00. So t1 < ln/12 & t2 < ln/12

Fig.7b.2 is applicable here also. Now we calculate the following:
• c/c distance between the supports = 3300 +100 +115 =3515
• clear span + effective depth = 3300 +115 =3415
Effective span = leff = Lesser of the above = 3415mm

Thus we calculated leff of span BC using the two methods.

Now we will consider span CD. The calculations based on Eurocode-2 is shown in Table 7e.3 below:

Table 7e.3
Span CD, ln =3300
Support CSupport D
Type of supportContinuous supportContinuous support
Fig. to useFig.(b)Fig.(b)
h150150
t230200
ai = lesser of {h/2; t/2}7575
leff = ln + a1 +a2 =3300 +75 +75 =3450
The calculations based on IS 456 is given below:
Clear span ln =3300mm.
ln/12 = 3300/12 =275.00. So t1 < ln/12 & t2 < ln/12

Fig.7e.2 is applicable here also. Now we calculate the following:
• c/c distance between the supports = 3300 +115 +100 =3515
• clear span + effective depth = 3300 +115 =3415
Effective span = leff = Lesser of the above = 3415mm

Thus we calculated leff of span CD using the two methods.

Now we will consider span DE. The calculations based on Eurocode-2 is shown in Table 7e.4 below:

Table 7e.4
Span DE, ln =2850
Support DSupport E
Type of supportContinuous supportNon-Continuous support
Fig. to useFig.(b)Fig.(a)
h150150
t200200
ai = lesser of {h/2; t/2}7575
leff = ln + a1 +a2 =2850 +75 +75 =3000
The calculations based on IS 456 is given below:
Clear span ln =2850mm.
ln/12 = 2850/12 =237.50. So t1 < ln/12 & t2 < ln/12

Fig.7e.2 is applicable here also. Now we calculate the following:
• c/c distance between the supports = 2850 +100 +100 =3050
• clear span + effective depth = 2850 +115 =2965
Effective span = leff = Lesser of the above = 2965mm

Thus we calculated leff of span DE using the two methods. All the results from the two methods are tabulated below:

Table 7e.5: Effective spans
Name of spanBased on Euro codeBased on IS456
AB30002965
BC34503415
CD34503415
DE30002965 

We have branched off from the main discussion. The layout map given below will help us to navigate easily between the various sections. Links to some more examples are also given in the layout map.


                                                         
            Copyright©2015 limitstatelessons.blogspot.in - All Rights Reserved

Effective span example 4

In this section we will calculate the effective spans of the continuous slab shown in the fig.7d.1 below:

Fig.7d.1
Plan and elevation of continuous beam


From the fig., we can see that, in this problem, all the supports have equal width. We will calculate the effective spans by the two different methods: The one based on Eurocode-2, and the other based on IS 456.

Assume dia. of bottom bars = 10 mm, and Cc =30mm.  So effective depth d = 150 -30 -5 = 115 mm

First we will consider span AB. The calculations based on Eurocode-2 is shown in Table 7d.1 below:

Table 7d.1
Span AB, ln =2850
Support ASupport B
Type of supportNon-continuous supportContinuous support
Fig. to useFig.(a)Fig.(b)
h150150
t300300
ai = lesser of {h/2; t/2}7575
leff = ln + a1 +a2 =2850 +75 +75 =3000
The calculations based on IS 456 is given below:
Clear span ln =3500mm.
ln/12 = 2850/12 =237.5. So t1  ln/12 & t2  ln/12

Note the 'Not less than' symbol in the above step. So we cannot turn left. Let us see if we can turn right: For this, we have to calculate the lesser of {ln/12; 600} That is., the lesser of {237.50 ; 600}, which is 237.50. So we can write:
t1 > lesser of {ln/12 ; 600} & t2 > lesser of {ln/12 ; 600}

Thus we take the deviation to the right. The path taken by the calculations is shown in the fig.7d.1 below:

Fig.7d.1
Application of chart to span AB



At 'A', the deviation is towards the right. If at 'A', the deviation is to the right, we will be needing the whole portion of the chart. So proceeding downwards, at 'B', the deviation is towards the left because, the span AB that we are considering, is an End span. Next, at 'C', the deviation is towards the right because, span AB has one end free, and the other end continuous. Thus we reach a 'blue box' which gives us the steps in the final calculations that have to be made.

So we calculate the following:
• clear span + 0.5 x effective depth =2850 + 0.5 x115 =2907.5
• clear span + 0.5 x width of discontinuous support =2850 + 0.5 x300 =3000 
Effective span = leff = Lesser of the above = 2907.5mm

Thus we calculated leff of span AB using the two methods.

Now we will consider span BC. The calculations based on Eurocode-2 is shown in Table 7d.2 below:

Table 7d.2
Span BC, ln =3300
Support BSupport C
Type of supportContinuous supportContinuous support
Fig. to useFig.(b)Fig.(b)
h150150
t300300
ai = lesser of {h/2; t/2}7575
leff = ln + a1 +a2 =3300 +75 +75 =3450
The calculations based on IS 456 is given below:
Clear span ln =3300mm.
ln/12 = 3300/12 =275.00. So t1  ln/12 & t2  ln/12

Note the 'Not less than' symbol in the above step. So we cannot turn left. Let us see if we can turn right: For this, we have to calculate the lesser of {ln/12; 600} That is., the lesser of {275.00 ; 600}, which is 275.00. So we can write:
t1 > lesser of {ln/12 ; 600} & t2 > lesser of {ln/12 ; 600}

Thus we take the deviation to the right. The path taken by the calculations is shown in the fig.7d.2 below:

Fig.7d.2
Application of the chart to span BC

The path taken is different from that in the previous fig.7d.1. This is because the previous span AB is an end span. The present span BC is an intermediate span. So here, the deviation at 'B' is towards the right. After this point, there is no other deviations, and we reach a 'blue box'. Thus the effective span is the clear span between the supports. So we can write:
leff of span BC = 3300

Thus we calculated leff of span BC using the two methods.

Now we will consider span CD. The calculations based on Eurocode-2 is shown in Table 7d.3 below:

Table 7d.3
Span CD, ln =3450
Support CSupport D
Type of supportContinuous supportContinuous support
Fig. to useFig.(b)Fig.(b)
h150150
t300300
ai = lesser of {h/2; t/2}7575
leff = ln + a1 +a2 =3300 +75 +75 =3450
The calculations based on IS 456 is given below:
Clear span ln =3300mm.
ln/12 = 3300/12 =275. So t1  ln/12 & t2  ln/12


Note the 'Not less than' symbol in the above step. So we cannot turn left. Let us see if we can turn right: For this, we have to calculate the lesser of {ln/12; 600} That is., the lesser of {275 ; 600}, which is 275. So we can write:
t1 > lesser of {ln/12 ; 600} & t2 > lesser of {ln/12 ; 600}

The fig.7d.2 is applicable here also because CD is also an intermediate span just like BC. Thus the effective span is the clear span between the supports. So we can write:
leff of span CD = 3300

Thus we calculated leff of span CD using the two methods.

Now we will consider span DE. The calculations based on Eurocode-2 is shown in Table 7d.4 below:

Table 7d.4
Span DE, ln =2850
Support DSupport E
Type of supportContinuous supportNon-Continuous support
Fig. to useFig.(b)Fig.(a)
h150150
t300300
ai = lesser of {h/2; t/2}7575
leff = ln + a1 +a2 =2850 +75 +75 =3000
The calculations based on IS 456 is given below:
Clear span ln =2850mm.
ln/12 = 2850/12 =237.50. So t1  ln/12 & t2  ln/12

Note the 'Not less than' symbol in the above step. So we cannot turn left. Let us see if we can turn right: For this, we have to calculate the lesser of {ln/12; 600} That is., the lesser of {237.5 ; 600}, which is 237.5. So we can write:
t1 > lesser of {ln/12 ; 600} & t2 > lesser of {ln/12 ; 600}

The first fig.7d.1 is applicable here also because DE is also an end span just like AB

So we calculate the following:
• clear span + 0.5 x effective depth =2850 + 0.5 x115 =2907.5
• clear span + 0.5 x width of discontinuous support =2850 + 0.5 x300 =3000 
Effective span = leff = Lesser of the above = 2907.5mm

Thus we calculated leff of span DE using the two methods. All the results from the two methods are tabulated below:

Table 7d.5: Effective spans
Name of spanBased on Euro codeBased on IS456
AB30002907.5
BC34503300
CD34503300
DE30002907.5 

We have branched off from the main discussion. The layout map given below will help us to navigate easily between the various sections. Links to some more examples are also given in the layout map.


                                                         
            Copyright©2015 limitstatelessons.blogspot.in - All Rights Reserved